Jedním z obchodů, které často využíváme, jsou i lékárny. Zvláště od nich však vyžadujeme, aby byly skutečně dobře zásobovány. To však může představovat problém. Logistika s farmaceutickými produkty TL Cargo je totiž podstatně náročnější než například u potravin. Na první pohled se to samozřejmě nemusí zdát. Koneckonců, zvláště čerstvé potraviny se kazí mnohem rychleji. Proč je tedy náročnější koordinovat dopravu léků a lékařských zařízení? Důvodů je hned několik.
Tím hlavním je omezený počet výrobců. Pokud nám například jeden dodavatel potravin vypadne, není až takový problém nahradit jej jiným. U léků tomu tak není. To je koneckonců také jeden z důvodů, proč nedávno došlo k nedostatku antibiotik. Je jasné, že tento problém není snadné vyřešit. Jednou z možností je státní podpora, avšak všichni víme, v jakém stavu je státní rozpočet. Najdeme v něm stěží dostatek peněz na to, co je potřeba, na vyšší podporu trhu s léčivy již žádné nezbývají.
To však není to jediné, s čím se logistika potýká. Poměrně důležité je také to, že některé druhy léků vyžadují zvláštní podmínky pro přepravu. Na to je potřeba myslet a vzít to v úvahu při plánování. Pokud bychom tyto zásady nedodrželi, je pravděpodobné, že by se produkt zkazil ještě dřív, než by dorazil k zákazníkovi, nebo by se alespoň značně snížila jeho účinnost.
Aby toho nebylo málo, je potřeba vše rozdělovat jednak mezi klasické lékárny a jednak mezi nemocnice. I ony musí mít zásobu nejen specializovaných, ale i běžných léků, aby je mohli v případě potřeby podat svým pacientům.
Není asi překvapující, že mít toto vše na paměti není nic jednoduchého. A ačkoliv s mnoha věcmi dnes pomáhají počítače, stále ještě je potřeba lidské plánování, aby vše skutečně klapalo. Nutné je také řešit občasné problémy a zádrhely, se kterými se můžeme setkat. Proto by nám mělo být jasné, že toto rozhodně není jednoduchá práce.