Podlahové vytápění není v dnešní době neznámým pojmem. Mnozí z vás již dobře ví, že se jedná o systémovou desku a soustavu potrubí a armatur umístěnou v podlaze, která vyhřívá daný prostor a zásobuje jej teplem po celé své ploše, případně z její velké části. Šíření tepla do místnosti podlahou je úžasný nápad, který čerpá z fyzikální vlastnosti teplého vzduchu, jehož hmota je lehčí, než vzduch studený, a tudíž stoupá vzhůru. Tím pádem, pokud máte topný zdroj přímo na podlaze (v podlaze), bude vám jasné, že bude teplo v celém obytném prostoru rozložené co nejvíce rovnoměrně. Toho se ovšem nemůžete dočkat u klasického radiátoru, protože ten je položený u okna a ještě navíc je svislý, takže na druhém konci místnosti a u podlahy bude více chladno, než u stropu.
Domácí barefoot chodník
Znáte bosonohé neboli barefoot chodníčky? Vyskytují se v naší zemi již na mnoha místech a těší se velké oblibě zejména pro svou účinnost. Bosonohá chůze v přírodě po různých površích je velmi zdravá a měli bychom ji praktikovat častěji, jenže v zimě to jaksi nejde, vyrazit do lesa, vyzout se tu z kozaček a našlapovat v půlmetrových závějích. A právě v tomto okamžiku nastupuje podlahové topení. Svléknete ponožky (pokud už je nemáte svlečené) a ačkoli je venku deset pod nulou, vy se budete doma pohodlně procházet po teplé podlaze, jak dlouho chcete.
Teplo je na bosá chodidla vyslovený balzám a svým způsobem nahrazuje i reflexní masáže. A chcete-li si doma bosonohou chůzi vylepšit, vyzdobte si na vhodném místě povrch podlahy například oblázky, šiškami, dřevěnými odřezky nebo hrubozrnným pískem a máte tu bosonohý chodník, jako venku v přírodě.
Chůze po teplé podlaze by se mohla zalíbit i vaší návštěvě, můžete ji vyzvat, aby si také vyzkoušela domácí barefoot chodník a stala se tak inspirativní třeba pro výstavbu dalšího podlahového topení.